Hodnotit / sdílet na:

Paracetamol, nebezpečí předávkování

Paracetamol je po celém světě jedním z nejrozšířenějších léků. Patří do skupiny analgetik a antipyretik. U nás se prodává například pod komerčním názvem Paralen, Panadol, Coldrex. Jde o léky určené na bolest (nejde o protizánětlivé léčivo) a zvýšenou tělesnou teplotu. Paracetamol v těle vyrábí vedlejší produkt známý jako NAPQI, který se v těle postupně hromadí a může způsobit předávkování.

Paracetamol:


  • v běžných dávkách může u některých jedinců vyvolat alergickou kožní reakci,
  • ve vyšších dávkách, při nadměrném užívání a v kombinaci s alkoholem poškozuje játra, může dojít k akutnímu selhání jater a někdy i ledvin.

Nebezpečí předávkování mohou představovat volně prodejné léky, neboť se stává, že pacient si vezme několik podobných přípravků najednou (např. Paralen v kombinaci s Panadolem), aniž by si uvědomil riziko předávkování.

Doporučená denní dávka paracetamolu je 500 mg až 1 g každé 4 - 6 hodin, přičemž denní dávka by rozhodně neměla překročit 4 g (tj. např. 8 tablet Paralenu, 1 tableta obsahuje 500 mg paracetamolu). Vždy si přečtete příbalové informace!

Účinek paracetamolu se začne projevovat nejdříve za 15 minut až do jedné hodiny poté, co jste si vzali prášek a trvá až šest hodin.

Užití dvojnásobného množství doporučené dávky vede k předávkování, má škodlivé účinky.

Po předávkování paracetamolem nemusí pacient vykazovat až 24 hodin žádné příznaky. Tím je šance na uzdravení minimální, neboť se na danou skutečnost obvykle přichází, až když je již pozdě.

K akutnímu selhání může postačit u dospělých dávka 7,5 mg (tj. např. 15 tablet Paralenu), u disponovaných jedinců (alkoholici či lidé s cirhózou jater) postačí i daleko nižší dávky. Nebezpečí hrozí obzvláště u dětí.

Projevy a příznaky otravy paracetamolem


Projevy, příznaky otravy paracetamolem v 1. fázi:
  • pocení
  • nechutenství
  • ospalost
  • nevolnost pocit na zvracení a zvracení

Projevy, příznaky otravy paracetamolem ve 2. fázi:
  • dochází k přechodnému subjektivnímu zlepšení, tato fáze obvykle končí po 24 - 48 hodinách od požití

Projevy, příznaky otravy paracetamolem ve 3. fázi:
  • opětovné zhoršení celkového klinického stavu, příznaky shodné s projevy v 1. fázi
  • bolesti břicha v pravém podžebří
  • někdy i bolesti v bedrech
  • snížení produkce moči

Projevy, příznaky otravy paracetamolem ve 4. fázi (nastává 5 -10 dní po požití):
  • stupňují se projevy selhání jater eventuálně i selhání ledvin
  • žluté zabarvení kůže (ikterus)
  • zmatenost
  • letargie
  • spavost
  • kvantitativní a kvalitativní poruchy vědomí
  • kóma
  • krvácivé projevy - především krvácení do zažívacího traktu
  • ke smrti dochází asi 7. - 10. den po požití

Léčba a první pomoc při otravě paracetamolem


Podání aktivního uhlí (nejlépe do 1 hodiny po požití) a vyvolání zvracení.

Dále převoz do nemocnice, kde je proveden výplach žaludku, terapie antidotem (protilátkou), kterou je N-acetylcystein. Terapii se zahajuje vždy, když byla požita potenciálně toxická dávka, nejúčinnější je, pokud je zahájena do 8 - 10 hodin po požití.

N-acetylcystein bohužel neprochází přes placentární bariéru, takže jeho využití pro těhotné ženy je v případě předávkování paracetamolem, kdy dochází k selhání jater u matky i plodu, nemožné.



Užitečné stránky:  Mapa stránek | Použití cookies   Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní