Hodnotit / sdílet na:

Střevní paraziti

Střevní paraziti nejsou sami o sobě životaschopní. Dokážou přežít a rozmnožovat se výlučně jen díky hostiteli, kterým může být člověk nebo zvíře. Mohou se nacházet v celém těle, dávají však přednost střevním stěnám, kde hlenovitý plak vytváří ideální podhoubí pro jejich život.

V organismu člověka střevní parazité nebo jejich larvy způsobují parazitní onemocnění. Navzdory závažnosti onemocnění střevní parazité nemusí okamžitě způsobovat příznaky, zůstanou tedy dlouhou dobu nepozorovatelní. Živí se živinami z lidského organismu.

Střevní paraziti usazení ve svalech způsobují bolesti svalů, střevní paraziti usazení v mozku mohou způsobit dokonce epileptické záchvaty. V mozku usazení střevní paraziti bývají odhaleni při rentgenovém anebo CT vyšetření.

Některé larvy střevních parazitů se mohou dostat do různých tkání těla, přičemž se mohou vytvořit zánětlivá ložiska, jelikož imunitní systém považuje larvy za cizí organismy. I některé alergické reakce imunitního systému mohou být důsledkem přítomnosti parazitů v těle.

Paraziti se mohou dostat do střev:


  • ústy - nedostatečně upravenou potravou, např. kontaminovanou vodou nebo ze špatně omytých či málo uvařených potravin
  • přes kůži - kontaktem s larvami z infikované zeminy (hlína, písek)

Zvláště děti, které si často hrají na pískovištích a hřištích jsou těmito parazity ohroženy.

Nejčastěji se vyskytující střevní parazité:


  • Roup dětský (Enterobius vermicularis)
  • Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides)
  • Tenkohlavec lidský (Trichuris trichiura)
  • Tasemnice bezbranná (Taenia saginata, Taenia solium)

Střevní paraziti a jimi způsobené infekce jsou pro nás hrozbou i v případě, že se chováme obezřetně, avšak intenzivní prevencí lze pravděpodobnost nákazy významně snížit.

Na prvním místě při prevenci je osobní hygiena, kterou bychom měli dětem vštěpovat od útlého dětství. Nejdůležitější je důkladné umývání rukou po toaletě.

Pokud se již střevní parazit (parazité) dostal do těla, prevence nestačí. Organismus se dokáže zbavit parazitů pouze tak, že se odstraní paraziti a jejich vajíčka z těla. Očista střev se provádí speciálními přípravky k tomu určenými.

Související témata, články