Hodnotit / sdílet na:

Jak bojovat proti dětské obezitě a nadváze

Základní pravidla, jak předcházet nadváze a obezitě v dětství:


Jídlo konzumovat v pravidelném časovém odstupu 3 - 4 hodin.

Nevynechávat snídani, která dodá dítěti potřebnou energii, neboť pomáhá nastartovat metabolismus. Dítě bez snídaně má tendenci nahrazovat toto jídlo, zvláště pak ve škole, přeslazenými sušenkami a nápoji, což je častou příčinou vzniku nadváhy u dětí.

Zajistit dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny - minimálně 3x denně v podobě zdravých svačinek a zeleninové přílohy k hlavnímu jídlu.

Dbát na dodržování pitného režimu.

Soustředit se na jídlo a dobře žvýkat - provozování jiných činností během jídla vede obvykle k tomu, že dítě sní více, než skutečně potřebuje, jelikož okolní vjemy zakryjí pocit nasycení. Dostatečné žvýkání napomáhá lepšímu trávení a vede k lepšímu spalování.

Vyhýbat se televizním reklamám na "zaručeně zdravé potraviny", které jsou stále více zaměřeny na děti (např. zdravá čokoláda plná mléka apod.).

Omezit hry na počítači a sledování televize - na tyto činnosti stanovte dětem týdenní časový limit, který se snažte dodržovat.

Zařadit pravidelný pohyb - již od útlého dětství je třeba vést dítě k pohybu, který je nejúčinnější metodou v prevenci nejen nadváhy a obezity, ale i civilizačních chorob (např. cukrovky). Zdravým pohybem, nejlépe na čerstvém vzduchu, je třeba nahradit dlouhé vysedávání před televizorem či u počítače.

Dbát na to, aby děti, zvláště pak dívky, nedržely žádné, tzv. zaručené redukční diety. O redukci hmotnosti vašich dětí se vždy poraďte se svým dětským lékařem, který vám dá případně doporučení k odbornému vyšetření štítné žlázy a podobně.

Zajistit pravidelný a dostatečně dlouhý spánek - pokud nebude dítě dostatečně odpočaté, bude unavené. Bude tak mít tendenci získávat energii z ostatních zdrojů, tj. jídla a pití slazených nápojů.

Pamatujte, že jedinou cestou vedoucí k úspěchu, je změna životního stylu celé rodiny. Dítě ve vás musí mít vzor, který touží napodobovat.