Hodnotit / sdílet na:

Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka se projeví ve třetím až čtvrtém dni života, a to u 50% novorozenců. U novorozenců matek diabetiček je předpoklad výskytu novorozenecké žloutenky daleko vyšší. Pokud se novorozenecká žloutenka objeví již v prvním dni života, bývá důvodem nízká porodní hmotnost, infekce nebo jiné onemocnění, doba trvání je pak delší.

Důvodem novorozenecké žloutenky je přebytek krvinek z nitroděložního života. V krvi je tak vysoké množství odpadních látek, o jejichž odstranění se musí postarat játra. Následně jsou tyto produkty odvedeny žlučí do střev a formou stolice pak ven z těla.

Potřeba odstranit rozpadlé červené krvinky je mnohem vyšší než samočisticí schopnost organismu proto se část rozpadových produktů, zejména bilirubinu (žluté krevní barvivo) ukládá v kůži a zbarvuje ji do žluta.

Novorozenecká žloutenka může být:

  • fyziologická - z důvodu zvýšeného množství krve odbourává každý novorozenec červené krvinky právě na bilirubin.
  • patologická - příznakem onemocnění. Vyskytuje se u jaterní nebo celkové infekce, inkompatibility krevních skupin matky a dítěte, u poruch konjugace bilirubinu, u zvýšeného zpětného vstřebávání ve střevě, u poruch odtoku žluče z jater, atd.

Nejlepší prevencí novorozenecké žloutenky je časté kojení. Kojený novorozenec se dobře zbavuje smolky, která bilirubin obsahuje. Tím je bilirubin z těla vyloučen, nedostane se do krve a novorozenecká žloutenka nenastává.

Novorozenecká žloutenka u zdravého dítěte sama během několika dní odezní.

Pokud však hladina bilirubinu překoná určitou stanovenou hladinu, je nutné přistoupit k léčbě novorozenecké žloutenky, neboť by mohla způsobit poškození mozkových buněk dítěte!

Způsob léčby novorozenecké žloutenky:

  • nejjednodušší je léčba modrým světlem, které bilirubin rozkládá
  • odstranění příčiny - léčba infekce či řešení vrozené vady
  • ve velmi vážných případech je nutné přistoupit k výměnné krevní transfuzi

Novorozenecká žloutenka




dětský bazárek