Hodnotit / sdílet na:

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides)

Škrkavka dětská je typickým zástupcem hlístic, patří mezi červy. Tito střevní paraziti způsobují onemocnění zvané askaridóza. Odhaduje se, že v některých státech je škrkavkou nakaženo až 50 % obyvatel. Škrkavka je 10 - 30 cm dlouhá, má nažloutlou nebo narůžovělou barvu. Samičky po oplození kladou velký počet vajíček, která odcházejí se stolicí do vnějšího prostředí. Ve vnějším prostředí se během dvou až tří týdnů vyvine ve vajíčku larva, čímž se stává vajíčko infekční.

V případě pozření vajíčka hostitelem se v jeho tenkém střevě vylíhne larva. Larva proniká střevní stěnou, pomocí krevního a lymfatického oběhu se dostávají do plic, způsobuje kašel. Při kašlání se vytvoří zelený sliz (tzv. chrchel), po jeho polknutí se škrkavka dětská znovu dostává zpět do střev. Ve většině případů zůstává pacient bez příznaků nebo jsou příznaky natolik mírné, že si vůbec neuvědomuje možnost nákazy střevními parazity.

Dítě se nakazí ústy pozřením vajíček škrkavky. Nejčastěji se tak děje v dětských kolektivech předškolních zařízení, pokud dítě sahá do pusy neumytýma rukama. Dalším zdrojem nákazy je neumyté ovoce a zelenina. Také pískoviště, kam se dostanou psi a kočky, bývají zdrojem parazitárních nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Proto bychom si měli vybírat takové hřiště, kde se písek často mění, nebo je prostor ohraničen plotem, aby se zabránilo přístupu zvířat.

Možné příznaky onemocnění:


  • silné bolesti břicha, nadýmání
  • nevolnost
  • průjmy
  • svědění nosu
  • svědění konečníků
  • zánět plic, teplota, kašel - na RTG je vidět nález typický pro parazita
  • jiné alergické příznaky

V případě velmi silných infekcí mají červi schopnost pronikat do vývodů žlučovodu a slinivky břišní nebo do slepého střeva. Tímto pohybem mohou vyvolat celou řadu zánětlivých onemocnění, např. cholecystitidu (zánět žlučníku), cholangitidu (zánět žlučových cest), pyogenní jaterní absces (ložisko hnisu v játrech), ileus verminosus (střevní obstrukce), kdy postižený člověk zvrací, dochází k iontové a vodní nerovnováze, metabolickému rozvratu, případně až ke smrti.

Nejzávažnější komplikací je průnik škrkavek do mozku a míchy. Mohou zde vznikat záněty s postižením centrálního nervového systému.

Léčba - lékař provede vyšetření stolice. Ve stolici lze najít při mikrobiologickém vyšetření vajíčka nebo samotné parazity. K léčbě slouží léky, které jsou účinné na škrkavky a onemocnění má většinou dobrou prognózu.

Důležitou prevencí je důkladné mytí rukou před každým jídlem.