Hodnotit / sdílet na:

Černý kašel (pertusi)

I přes očkování není toto infekční onemocnění, připomínající zpočátku rýmu, žádnou vzácností. Černý kašel mnozí považují mylně za "vymýcenou" nemoc. Počty nakažených však ukazují, že bychom na toto vysoce nakažlivé onemocnění neměli zapomínat. Přestože je dnes onemocnění nejčastěji zaznamenáno u dětí ve věku 9 až 15 let, má nejvážnější průběh u dětí do 1 roku, tedy u dětí, které ještě nejsou zcela proočkovány. V České republice je v dnešní době očkování proti černému kašli povinné, což významně přispělo k omezení jeho výskytu.

Pertusi, čili dávivý (černý) kašel, je vysoce nakažlivá kapénková infekce bakteriálního původu, která je rozšířena celosvětově. Onemocnění postihuje dýchací systém, vyskytuje se zejména u dětí do 2 let, kdy má nejzávažnější průběh s nejvyšším % úmrtí.

Původcem je bakterie Bordetella pertusis. Přenáší se pouze mezi lidmi, a to kýcháním, smrkáním, kašlem a vzácně takto potřísněnými předměty. Lze ji tedy vdechnout z ovzduší. Inkubační doba je 7 - 17 dní.


Průvodní znaky onemocnění


Černý kašel zpočátku připomíná rýmu. Tím, že vypadá toto onemocnění jako nespecifický zánět horních dýchacích cest, uniká, zvláště u dospělých, potřebné pozornosti. Nemocný má teplotu, někdy až kolem 40°C, kýchá, slzí.

Až asi po 2 týdnech začíná kašlat. Jde o silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý. Záchvaty kašle se mohou opakovat až 50 krát a někdy končí vykašláním menšího množství hlenu nebo zvracením.

Onemocnění často provází řada komplikací. Během kašle se někdy objevují i dechové pauzy, po nichž následuje hlasitý zajíkavý nádech. Častými komplikacemi je zánět středního ucha, zápal plic, křeče nebo poškození mozku.


Diagnostika onemocnění:


  • výtěr z krku - důkaz přítomnosti bakterií
  • vyšetření krve


Průběh onemocnění rozdělujeme do 3 fází:


  • Zvýšená teplota, pokašlávání, kýchání, rýma, nechutenství, únava. Toto období trvá 10 - 15 dní.
  • Dráždivý až křečový kašel - při záchvatu kašle pacient nejprve zrudne, pak zmodrá, slzí mu oči, mívá vyplazený jazyk a snaží se nadechnout, při čemž je slyšet "hýkavý" zvuk. Záchvat končí vykašláním hlenu nebo zvracením. Záchvaty kašle se opakují denně po dobu průměrně 6 - 10 týdnů, často i déle. Desítky záchvatů jsou častější v noci a jsou značně vyčerpávající.
  • Stadium rekonvalescence, kdy ještě trvá zvýšená pohotovost ke kašli na minimální podněty, i když intenzita záchvatů a jejich tíže se snižuje.


Léčba:


  • Při léčbě černého kašle se používají širokospektrální antibiotika. U kojenců mladších 6 měsíců je potřebná hospitalizace v nemocnici s nutností monitorování vitálních funkcí. Hospitalizace se doporučuje i u starších lidí v případě těžšího průběhu nebo v případě komplikací.
  • Jde-li o těžký průběh, jsou předepsány ještě kortikoidy, snižují počet a intenzitu záchvatů.
  • Po odeznění teplot je doporučován pobyt na čerstvém vzduchu.

Doporučuje se podat preventivně antibiotika i osobám, které byly s nemocným v těsném kontaktu. Imunita ani po prodělaném onemocnění není celoživotní. I po očkování trvá ochrana pouze několik let.


Přeočkování proti černému kašli


Proti černému kašli jsou očkováni kojenci, batolata i předškoláci. Kvůli vzrůstajícímu výskytu černého kašle v České republice bylo v roce 2009 zavedeno další přeočkování, ale jen pro vybrané ročníky školáků, mezi 10. a 11. rokem věku. Ochrana po očkování postupně mizí, takže školáci, kteří "unikli" novému přeočkování proti černému kašli (ročníky narození 1998 a starší) a dospělí, se mohou opět nakazit a rozšířit černý kašel ve svém okolí.

U školáků, kteří na přeočkování proti černému kašli nemají v rámci pravidelného očkování nárok, je možné využít návštěvu v ordinaci pediatra ve 13 letech nebo při přeočkování proti tetanu mezi 14. a 15. rokem a prodloužit současně i ochranu proti černému kašli některou z kombinovaných vakcín.

Přeočkování proti černému kašli je doporučováno rodičům i prarodičům novorozence, a to ještě před narozením miminka. Matka se může nechat přeočkovat v porodnici, kdy dodá dítěti ochranu mezi šestým až třináctým týdnem života, kdy je dítě zcela nechráněno.