Hodnotit / sdílet na:

Menstruace - menstruační cyklus - těhotenství

Menstruace nebo též menstruační cyklus označuje periodické fyziologické změny v těle ženy, které jsou řízeny reprodukčním systémem. Celý menstruační cyklus trvá průměrně 28 dní, ale některé ženy mají krvácení častější, zhruba po 21 dnech, jiné naopak méně časté, až po 35 dnech. Bez ohledu na délku vašeho cyklu by měl být cyklus pravidelný, až na období puberty a menopauzy.

Během menstruačního cyklu vytvoří tělo ženy 1 vajíčko (příležitostně 2) a uvolní je v době ovulace. Výstelka dělohy roste souběžně. Nedojde-li k oplodnění a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus.

Proces zbavování se výstelky se nazývá menstruace.

Menstruace se zevně projevuje ve formě menses (větší část výstelky — kromě její nejhlubší vrstvy — a krevní produkty vycházejí z těla ven přes vaginu). I když se tento krevní výtok obvykle označuje jako krev, složením se liší od žilní krve.

V praxi se často menstruace a menses označuje jako perioda. Toto krvácení slouží jako znak, že nezačalo těhotenství (i když to není jednoznačný ukazatel, protože někdy existuje krvácení v raném těhotenství).

Početí (oplodnění)


Pokud je vajíčko ve vejcovodech (dvě úzké asi 10 cm dlouhé trubice, které vedou z vaječníků do dělohy) oplodněno spermiemi, dochází k početí. Oplodněné vajíčko cestuje do dělohy, kde se přichytí zesílené sliznice. Poté se děložní hrdlo zvětší a změkčí, silná hlenová zátka uzavře dělohu před proniknutím infekce.

Po oplodnění se jednobuněčné vajíčko dělí na dvě, pak na čtyři buňky a toto dělení stále pokračuje až do čtvrtého dne, kdy vajíčko dorazí do dělohy a je již tvořeno více než stovkou buněk vyplněných tekutinou. Tento útvar má dvě vrstvy, z vnější se vytvoří placenta, vnitřní tvoří embryo, z kterého se vyvine vaše dítě.

Menstruace v (průběhu) těhotenství


Může mít žena v těhotenství menstruaci? Představuje menstruace v těhotenství problém? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpovědi v našem článku Menstruace v těhotenství.
Dětská výživa