Hodnotit / sdílet na:

Oddálení menstruace

V životě ženy jsou chvíle, kdy je potřeba upravit menstruační cyklus, oddálit příchod menstruace. Informace ohledně oddálení menstruace vyhledávají ženy nejčastěji v době letních dovolených, aby si zasloužený odpočinek mohly vychutnat plnými doušky. V průběhu roku je to převážně sport nebo důležité společenské akce, jež jsou důvodem pro upravení menstruačního cyklu.

Oddálení menstruace při užívání hormonální antikoncepce


V případě, že žena užívá hormonální antikoncepci (HA), nabízí se možnost oddálení menstruace pouhým vynecháním 7 denní pauzy mezi dalším platíčkem. Je to nejjednodušší způsob oddálení menstruace.

Z nového plata je možné:

  • vzít si jen potřebný počet pilulek (dle potřebných dnů oddálení menstruace), následně udělat 7 denní pauzu, zbytek tablet již neužívat a načít nové balení HA nebo
  • další balení využívat celé a pak teprve udělat pauzu, tedy spojit dvě balení HA dohromady

Takto lze oddálit menstruaci pouze s jednofázovými pilulkami (jednobarevnými). U vícefázových pilulek tato možnost nefunguje. Je proto třeba vždy pečlivě prostudovat příbalový leták a poradit se svým gynekologem.

V případě užívání velice slabé HA může dojít při protažení cyklu k mírnému špinění. Tento jev brzy sám odezní, nejde o nic vážného.

U některých žen dochází vlivem oddálení menstruace pomocí HA k narušení cyklu a k určitým obtížím během následné menstruace. Jde však o individuální reakce, tělo každé ženy reaguje jiným způsobem a ve většině případů odezní veškeré příznaky samy.


Oddálení menstruace hormonálními tabletami


V případě, že žena neužívá HA, může za účelem oddálení menstruace požádat svého gynekologa, aby jí předepsal hormonální tablety. Mezi nejpoužívanější patří přípravek Norethisteron a Orgametril, oba jsou dostupné pouze na lékařský předpis.

Přesné dávkování 1 - 3 tablety denně, vždy určí lékař, je však nutné vyzvednout si přípravky včas, neboť s jejich užíváním se začíná 2 - 11 dní před očekávanou menstruací. Po jejich vysazení se většinou do 3 dnů dostaví menstruace.

Každá žena si musí uvědomit, že jde o hormonální přípravek, jehož užívání s sebou přináší i negativní reakce, které se u jednotlivých žen od sebe liší (nevolnost, zvracení, nafouklost, bolesti břicha a podbřišku, bolesti hlavy, poruchy spánku, podrážděnost, kožní projevy, zvýšení tělesné hmotnosti).

Po vysazení těchto hormonálních přípravků může dojít k rozhození menstruačního cyklu, špinění, či silnější následné menstruaci.

Dívkám do 18 let se tento přípravek nedoporučuje.

K okamžitému vysazení těchto hormonálních přípravků na oddálení menstruace musí dojít v případě těhotenství, zánětu jater, vzestupu krevního tlaku, silných bolestech hlavy, zánětu žil a podobně.

Všechny silné negativní projevy nebo abnormality oproti příznakům uvedených v příbalovém letáku, je nutné okamžitě nahlásit ošetřujícímu lékaři nebo gynekologovi.

dětský bazárek