Hodnotit / sdílet na:

Placenta

Placenta je vyživující systém plodu přiléhající jednou stranou k děloze a druhým koncem zabezpečuje spojní pomocí pupeční šňůry s plodem.

Placenta zajišťuje základní životní funkce:

  • odděluje oběhový systém vyvíjejícího se plodu od matčina
  • umožňuje pupečníkem přenos kyslíku, potravy a ochranných látek z matčina těla
  • zajišťuje odvod odpadních látek

Placenta je plně dotvořena až ve 12. týdnu těhotenství, kdy přebírá tvorbu hormonů od vaječníků.

Také u placenty se mohou objevit různá onemocnění a abnormality.

  • Placenta praevia (Vcestné lůžko) se objevuje většinou u žen s více dětmi nebo po potratu. Placenta částečně blokuje děložní hrdlo. Tlak způsobený plodem může vyvolat nebolestivý krvavý výtok. Je třeba ihned informovat lékaře, někdy je nutné zůstat již v porodnici až do konce těhotenství, také porod může proběhnout císařským řezem.
  • Nedostatečnost placenty se projeví špatným zásobením plodu živinami, ten pak roste pomaleji. Musí se udělat rozbor moči, aby se zjistilo, zda není nutné vyvolat porod uměle z důvodu zhoršení zdraví plodu. Mnohdy stačí nastavit klidový režim, čímž se zlepší tok krve z placenty k plodu.
  • Abrupce placenty znamená, že se část placenty uvolní od stěny dělohy, nastane krvácení doprovázené bolestí v břiše. Je nutné okamžitě přivolat lékaře. Pokud se uvolní jen malá část placenty, postačí většinou klid na lůžku až do úplného zastavení krvácení. Kdyby se však uvolnila větší část placenty, byl by váš plod ochuzen o výživné látky a nezbytný kyslík. V tomto případě je nezbytná transfúze krve a mnohdy to vede k porodu císařským řezem.