Hodnotit / sdílet na:

Zamlklý potrat

Zamlklý potrat (missed abortion) označuje stav, kdy zárodek nebo plod odumře. Někdy se pouze uvolní od děložní stěny, ale z dělohy není vypuzen, takže žena nepozná, že potratila.

Zamlklý potrat představuje medicínsky ultrazvukovou diagnózu, při které není nalezena srdeční akce plodu. Ta by měla být spolehlivě patrná v 7. týdnu těhotenství. Ultrazvukem lékař vidí mnohdy jen plodové obaly a nejsou patrné ani struktury plodu.

Na rozdíl od samovolného potratu je zamlklý potrat zpočátku bez příznaků, nastávající maminka nemá žádné potíže a vše se jeví jako normální průběh těhotenství. A právě tento fakt zaskočí ženu nepřipravenou, s čímž se mnohdy po psychické stránce vyrovnává mnohem hůře, než se spontánním potratem.

Jsou ženy, které ani netuší, že byly těhotné nebo prodělaly zamlklý potrat. K zamlklému potratu u nich dojde v časné fázi těhotenství, a to již během menstruačního cyklu.

Plod se může zcela vstřebat a jediným příznakem bývá opožděná nebo silnější menstruace. Může však vedle plodu vzniknout krevní sraženina (periovulární hematom), kdy krev prostupuje i do plodových obalů. Celý útvar se většinou zakulacuje a nazývá se mola (krvavá mola). Pokud tento útvar zůstane v děloze, dochází k částečnému fyziologickému odbourávaní sraženin a k částečnému prostupu vaziva. Později tak vzniká tuhá vazivová koule, která se označuje masitá mola (mola carnosa).

V mnohých případech zamlklého potratu těhotenství pokračuje až do 10. týdne a viditelně se potrat projevuje špiněním nebo náhlým silným krvácením (po období, kdy již nebyla pravidelná menstruace) a bolestmi v podbřišku.

Tyto příznaky se projeví, až když se tělo rozhodne odumřelý zárodek nebo plod oddělit a vypudit. Může se vyskytnout i nechutenství, zvýšená nevolnost a zvýšení tělesné teploty, což je způsobeno vlivem toxického působení vstřebávaného zárodku nebo plodu.

Odhalit předem, že s miminkem není něco v pořádku, může pouze ultrazvuk nebo sledované hodnoty hCG. Na ultrazvuku odhalí gynekolog zamlklý potrat podle velikosti plodu, jehož velikost neodpovídá velikosti od data poslední menstruace. Vždy je potřeba provést revizi dutiny děložní a kyretáž, pomocí níž se následně odstraní moly, ve velké části je nutné odstranit i nevstřebané zbytky odumřelého plodu.

Tento zákrok se provádí pod narkózou a přispěje k tomu, že následné těhotenství bude bez zbytečných zdravotních problémů. Po výkonu dochází jen ke krátkodobému slabému krvácení, které většinou do týdne ustává.

Do 4 - 5 týdnů po výkonu se dostaví menstruace, po které již může žena plně pohlavně žít. Lékaři doporučují vyčkat několik měsíců, aby se tělo připravilo na další těhotenství. Během nich je dobré užívat vitamíny pro těhotné a kojící ženy a navíc doplnit ještě kyselinu listovou. Doporučená doba, kdy by se mělo se snažením o miminko čekat, se liší, většinou jde o období od 2 do 6 měsíců.

Neexistuje rada, jak se s celou situací vyrovnat. Všechno vyžaduje čas a trpělivost, citlivý přístup okolí. Na druhou stranu je nutné si i uvědomit, že zamlklý potrat je zřejmě určitý zákrok přírody, který v mnoha případech ženu ochrání před narozením těžce postiženého dítěte.

I když příčiny zamlklých potratů jsou i při dnešní moderní lékařské péči stále nejasné, nemají vliv na následné těhotenství. Jsou-li však potraty opakované, nejde už o problém nahodilý, ale většinou bývá již genetický.

Jednoznačně nelze říci, že by existovala skupina žen více, či méně ohrožená tímto druhem potratu.

Na vině zamlklých potratů mohou být:


  • Chromozomální defekty (poškození vajíčka nebo spermie či porucha splynutí zárodečných buněk)
  • Funkční poruchy zárodečných tkání s nedostatečnou produkcí hormonů
  • Imunologické poruchy
  • Infekční choroby
  • Některé léky
  • Ionizační nebo krátkovlnné záření

Tím, že u mnoha žen dochází k zamlklému potratu, bez toho, aniž by o tom samy vůbec věděly (od toho termín zamlklý), nedá se ani přesně vyčíslit procento těchto potratů z celkového počtu těhotenství.