Hodnotit / sdílet na:

Otěhotnění

Jednoho dne nastane u většiny žen okamžik, kdy jim začnou tikat tzv. biologické hodiny, začnou se probouzet mateřské instinkty.

Bohužel v dnešní hektické době se otěhotnění stává u mnoha partnerských párů problémem (více o problémech s otěhotněním najdete zde).

Jakmile s partnerem zjistíte, že už nastal pravý čas pro založení rodiny, měli by jste být v první řadě oba po psychické i fyzické stránce v dobré kondici.

Cílená péče v období něž dojde k otěhotnění, je velkým přínosem pro vaše budoucí miminko.

Výživa


Jedním z nejdůležitějších předpokladů k otěhotnění a následnému vývoji zdravého plodu, je vyvážená strava, obsahující rozumné množství uhlovodanů, bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů. Musíte si uvědomit, že všechno co sníte, je zároveň potravou i pro nenarozené dítě, a to co máte uloženo v těle ještě než dojde k otěhotnění, je důležité pro počáteční vývoj embrya a následně i plodu.

Začněte tedy konzumovat více celozrnných potravin, čerstvou zeleninu a ovoce, mléčné výrobky. Vhodný je i nákup speciálních vitamínových prostředků určených pro těhotné a kojící ženy, které obsahují především vitamín A, železo a kyselinu listovou.

Více informací o správné a vyvážené výživě těhotných žen, kojících matek a samotných miminek najdete na webu www.nasevyziva.cz.

Cvičení


Zdravý životní styl a pravidelné cvičení pomáhá ženám nejen v udržování postavy, ale upevňuje i zdraví, což je jeden z předpokladů pro bezproblémové otěhotnění. Cvičení vede jednak k posílení svalů v oblasti zad, břicha a nohou, ale navozuje i pocit dobré psychické pohody.

Udržováním vašeho těla v dobré fyzické kondici pomůžete snížit riziko vzniku těhotenských a následně i porodních komplikací.

Alkohol, cigarety, kofein


Otěhotnění závisí také na tom, zda-li kouříte, pijete v nadměrném množství alkohol nebo kávu. Kouření negativně ovlivňuje činnost vaječníků a špatně působí i na děložní sliznici, kde se má oplodněné vajíčko uhnízdit.

Pravděpodobnost otěhotnění žen, které mají určité problémy a přitom kouří, se snižuje s každou cigaretou. Nadměrná nebo pravidelná konzumace alkoholu a kávy má negativní vliv na menstruaci i samotné početí a po otěhotnění má špatný vliv na vývoj plodu.

Psychika


Při otěhotnění hraje významnou roli psychika. Pakliže nejste vy nebo váš partner v dobré psychické pohodě, ale naopak jste v neustálém stresu, vaše okolí přitom na vás vyvíjí ustavičný tlak, bude organismus zvyšovat spotřebu energie na překonání těchto problémů a pak již nezbývá energie pro otěhotnění.

Zkuste se tedy nad všemi zbytečnými problémy předem zamyslet, zůstat nad věcí a nechat všemu volný průběh. Zklidněte se a uvidíte, že až budete v pohodě, vaše přání otěhotnět se v brzké době vyplní!

Otěhotnění / Početí


Asi dva týdny po ukončení menstruace dochází k ovulaci. To znamená, že zralé vajíčko se uvolní z jednoho vaječníku. Je-li toto vajíčko ve vejcovodech oplodněno spermiemi vašeho partnera, dochází k početí a vajíčko dokončuje svoji cestu do dělohy. Zde se přichytí zesílené děložní sliznice, děložní hrdlo se zvětší a hlenová zátka uzavře dělohu, aby se do ní nedostala infekce.

Více informací najdete v článku Těhotenství týden po týdnu: 1.-4. týden početí.