Hodnotit / sdílet na:

Mykózy - plísně

Mykóza je kožní infekce způsobená z 90% houbovitými mikroorganismy vyskytujícími se ve vrchních vrstvách pokožky. Mezi další původce patří bakterie a kvasinky. Kožní mykózy patří mezi nejčastější lidská onemocnění (postihují až 30% dospělé populace), vyskytují se i u jedinců s pravidelnou hygienou, onemocnět jimi může každý z nás. Nejlépe se jim daří ve vlhkém a teplém prostředí (uzavřené boty, domácí pantofle na návštěvě, bazény, sprchy, sauny, šatny). Kožní mykózu lze získat poměrně snadno, především pokud se budete pohybovat naboso v prostředí, které je pro jejich výskyt abnormálně příznivé. Kožní mykózou lze získat i dotykem od osoby, která momentálně mykózou trpí.

Kožní mykóza se však může objevit kdekoliv, a to například na chodidlech, v tříslech, podpaží i ve kštici. Jednou z nejčastějších kožních plísní je plíseň chodidel. Začíná téměř vždy mezi prsty (4. a 5. prst). Ohlašují se olupováním, svěděním a následně i bolestivými prasklinkami kůže. Pokud nás tyto problémy trápí opakovaně, je vhodné navštívit co nejdříve praktického lékaře nebo dermatologa. V případě, že se tyto mykózy včas neléčí, dochází k napadení nehtů, kde je léčba již mnohem složitější a dlouhodobější.

Plísně se šíří prostřednictvím nakažených šupinek. K infikaci dochází nejčastěji ne u bazénu nebo sauně, jak si většina z nás myslí, ale z přezůvek na návštěvě, a to i přes ponožky. V pantoflích, ve kterých jsou ideální podmínky (tma, teplo, ale i vlhko od zpocených nohou), dokážou některé druhy plísní přežít šest až devět měsíců.

Jelikož plísně nemají rády kyselé prostředí, je vhodné vytírat hlavně domácí a sportovní obuv octovou vodou nebo ji často vystříkávat sprejem obsahujícím antimykotické látky. Vhodný je i roztok s hypermanganem. K razantním prostředkům patří vatička nebo kousek hadříku namočený do formaldehydu, který vložíme do bot. Boty zabalíme do igelitového sáčku, aby výpary zůstaly uvnitř. Po ošetření necháme obuv cca 3 dny venku (balkón, terasa) odvětrat.

Zamyslet se musíme i nad teplotou praní hlavně u ponožek a ložního prádla. Vhodná je teplota 60 - 90°C. S ponožkami lze dát do pračky i tvarovatelné zdravotní vložky z bot. Neměli bychom však s nimi prát spodní prádlo a trička, neboť hrozí riziko, že se praním plísně nezničí a rozšíří se tak z oblečení do míst, kde se kůže nejvíce zapařuje (podpaží, rozkrok, u žen prostor pod prsy).

Šupinky se sporami plísní bývají i v kobercích. V těch ale nemají tak dobré podmínky jako v pantoflích, takže nedochází k infikování nohou oblečených do ponožek.

Mezi přírodní prostředky proti mykózám patří Pythium oligandrum (chytrá houba). Tato mikroskopická houba proniká svými vlákny do buněk parazita (plísně nebo kvasinky) a čerpá z nich pro svoji výživu potřebné látky. Tělo není pro tuto houbu přirozené prostředí, pokud tedy dojde k vyčerpání parazita, mizí z této lokality a uvolňuje prostor pro znovuosídlení normální mikroflórou. Jde o patent českého vědce Dáši Veselého.

Pythium oligandrum obsahují přípravky, které jsou určené nejen proti plísním, ale lze jimi snížit i potivost a zápach nohou. Jejich účinnost je založena na biologickém procesu, velmi dobře působí i na onemocnění, které není vyvoláno houbami jako například atopický ekzém, lupenka a podobně.

Často se opakující plísně mohou být také signálem nastupujících jiných zdravotních potíží.

Onemocnění, která mohou souviset s opakovanými mykózami:


  • zhoršená imunita
  • cukrovka - zvýšená hladina krevních cukrů
  • cévní potíže