Hodnotit / sdílet na:

Plané neštovice

Plané neštovice patří mezi klasické nemoci dětského věku. Většina dětí prodělá toto onemocnění ještě před nástupem do školy. Epidemie propukají nejčastěji v zimě a na jaře, v dětských kolektivech se velmi rychle šíří. Nemoc je infekční od prvního dne, kdy se objeví první puchýřek, až do zaschnutí posledního puchýřku.

Inkubační doba bývá tedy běžně dva až tři týdny. Toto infekční onemocnění je virového původu, šíří se vzduchem nebo přímým kontaktem s nemocným člověkem a je velmi nakažlivé. Onemocnění prodělá člověk jen jednou, poté získává doživotní imunitu.

Plané neštovice obvykle nejlépe snášejí malé děti. U dětí nad deset let mohou být potíže výraznější. Nejtěžší průběh bývá u dospělých, může způsobit i zánět plic, mozku, jater nebo úbytek krevních destiček.

Proti nemoci existuje vakcína, není však součástí základního očkování.

  • dětem od 1 roku do 12 let se aplikuje jedna vakcína
  • starší děti a dospělí dostávají dávky dvě, a to ve čtyř až osmitýdenním intervalu

Odborníci doporučují očkování dospělým a zejména ženám a dívkám, které je neprodělaly v dětství, neboť neštovice představují největší riziko pro těhotné ženy. V prvním trimestru může nemoc způsobit poruchy zraku či sluchu, málokdy však dojde k závažnému poškození plodu. V období od 2 trimestru do 5 dnů před porodem získá při případné nákaze dítě protilátky od matky a nemoc se u něj projeví jen v malé formě.

Příznaky planých neštovic:


  • mírná bolest hlavy
  • únava
  • svědění kůže, kde se později objeví vyrážka
  • horečka někdy až zimnice
  • žaludeční potíže

Vyrážka začíná většinou ve vlasové části hlavy, poté se šíří přes trup na končetiny. U někoho se může vyrážka objevovat také v ústech na sliznici horních cest dýchacích či na genitáliích.

Zprvu vypadá vyrážka jako malé rudé skvrny, které se v průběhu několika dní změní v malé puchýřky o průměru 3-6 mm. Tyto puchýřky postupně mění svůj vzhled. Nejprve obsahují vysoce infekční čirou tekutinu, která se postupně zakaluje. Během onemocnění je nutné dbát na zvýšenou hygienu rukou, nehty dětí stříhat na krátko, aby nedošlo ke zbytečnému rozškrábání pupínků a tím zanesení infekce do puchýřků. Po několika dnech puchýř praskne a na jeho místě se utvoří strup.

Akutní fáze nemoci trvá přibližně týden, zhruba do 20 dnů se pak zahojí kožní projevy, stroupky. Svědění bývá u dětí největší problém. Při rozškrábání puchýřků totiž mohou zůstat ošklivé jizvy.

Léčba planých neštovic:


Jelikož jsou plané neštovice virového původu, nedají se léčit antibiotiky. Horečka se snižuje příslušnými léky (paracetamol - Paralen), na vyrážku lékař předepíše tekutý pudr či antiseptickou mast, což urychluje zasychání puchýřků, snižuje riziko přenosu infekce kontaktem a tlumí svědění. Při nemoci je třeba dbát na čistotu a používat bavlněné oblečení, které nedráždí pokožku.Dětská výživa