Hodnotit / sdílet na:

Zápal plic (pneumonie)

Pneumonie je lékařský výraz pro zápal plic. Je to velmi závažné onemocnění hlavně u malých dětí, ve světě každoročně umírá na toto onemocnění až 2 miliony dětí.

Zápal plic je zánětlivé onemocnění, při kterém dochází k postižení celého jednoho laloku plic, zatímco zbytek plic je nepostižen.

Rozlišujeme několik druhů zápalu plic:


  • pneumonie komunitní - získaná v běžném životě (nejběžnější typ)
  • pneumonie nozkomiální - způsobena patogeny v nemocničním prostředí
  • pneumonie ventilátorová - vyskytuje se u pacientů s inkubační kanylou, přičemž jsou tito pacienti napojeni na ventilátor

Zápal plic může být způsoben:


  • bakteriemi (vysoká teplota, hlenovitý kašel, zimnice, únava)
  • viry (suchý dráždivý kašel bez vykašlávání, zimnice, horečka ne tak vysoká, dušnost - zvyšující se při námaze, bolesti hlavy, svalů a kloubů)
  • plísněmi nebo parazity, které se do dýchacích cest nejčastěji dostávají vdechnutím od jiného člověka, tedy tzv. kapénkovou infekcí.

U lidí s oslabeným imunitním systémem mohou zápal plic vyvolat i původci, kteří jsou u zdravých jedinců neškodní.

Nejčastěji jsou zápalem plic ohroženi:


  • lidé důchodového věku (může končit i smrtí)
  • lidé s oslabenou imunitou
  • lidé se závažnými nemocemi (onemocnění srdeční, plicní, astma, chronický zánět průdušek)
  • děti

U dětí může zápal plic vyvolat bolesti břicha, což vede k nesprávnému stanovení diagnózy v počátečním stádiu. Děti tak mohou být hospitalizovány i na chirurgickém oddělení s podezřením na zánět ledvin nebo zánět slepého střeva. Pro stanovení diagnózy je rozhodující rentgenové vyšetření plic.

Léčba zápalu plic


V případě bakteriální pneumonie jsou pacientům předepsána antibiotika, v těžších případech formou injekcí do svalu nebo do žíly. Při nekomplikovaném průběhu jinak zdravých osob lze zápal plic vyléčit doma. Nemocný musí však zůstat v klidu na lůžku a dostatečně pít. Při horečce se podávají běžně dostupné léky na zvýšenou teplotu. Na zmírnění kašle se používají léky na ulehčení odkašlávání.

V těžších případech nebo u rizikových pacientů je nutná hospitalizace v nemocnici. Nemocný je pravidelně kontrolován, antibiotika jsou podávána do žíly, je zde k dispozici kyslík.

Po podání antibiotik by se měl stav pacienta začít lepšit za 2 dny. Nejprve ustupuje teplota, později kašel, který může přetrvávat dosti dlouho. Rentgenový obraz se lepší až za 2-4 týdny.

V případě virové pneumonie se většinou podávají pacientům také antibiotika, i když viry na ně neúčinkují. Jde o prevenci pomnožení bakterií.

Léky zabraňující množení virů se používají jen u velmi rizikových skupin nemocných. U jinak zdravých jedinců se organismus dokáže s nemocí poprat sám.

Jak se chránit před zápalem plic?


Vznik zápalu plic většinou nelze žádným způsobem předvídat. Náchylnější jsou k němu lidé zotavující se z jiné nemoci a lidé trpící chronickými onemocněními (např. astmatem, kardiovaskulárními chorobami).

Jako prevenci lze doporučit omezení pobytu mezi lidmi v období zvýšeného výskytu infekčních nemocí dýchacích cest, tj. v dopravních prostředcích, divadlech, atd. Pro děti a osoby se sníženou imunitou může lékař doporučit očkování proti některým typům pneumonií.
dětský bazárek