Hodnotit / sdílet na:

Příušnice

Příušnice jsou akutní virové onemocnění, napadající slinné žlázy. Virus příušnic patří do skupiny tzv. paramyxovirů, které způsobují také zarděnky a spalničky. Je to vysoce nakažlivé onemocnění, přenášející se kapénkovou nákazou nebo přímým tělesným kontaktem. Z tohoto důvodu podléhá povinnému hlášení.

První příznaky nemoci se objevují 14 až 21 dní od nakažení. Nakažený pacient je však infekční už týden před objevením prvních příznaků a ještě zhruba dva týdny po jejich odeznění. Virus se začne množit v horních cestách dýchacích a odtud se potom šíří do jednotlivých místních uzlin. Zhruba za dva týdny se virus dostane do krve a může se šířit dále. Po prodělané nákaze však člověku zůstává doživotní imunita. Toto onemocnění se nejčastěji objevuje na jaře a v zimě.

Charakteristické projevy příušnic


V prvním stadiu nemoci se příznaky velice podobají chřipce nebo nachlazení. Pacient má horečku s 38-40 stupni Celsia, zduřelé příušní žlázy, což se projevuje hmatatelným otokem v místě před a pod ušním lalůčkem, může ztratit chuť k jídlu nebo trpět bolestmi hlavy a krku.

V některých závažnějších případech se může připojit i zánět mozkových blan s vysokou horečkou, zvracením a bolestmi hlavy. Tento stav může dokonce zanechat i postižení sluchu s následnou hluchotou.

Další komplikací, která může nastat, je zánět slinivky břišní. Ta se projevuje nechutenstvím, nevolností, bolestmi břicha a zvracením.

U mužů jsou často napadena i varlata a nadvarlata, což může způsobit následnou sterilitu. U žen naopak mohou být napadeny vaječníky a prsní žláza.

Léčba příušnic


Nekomplikovaný průběh příušnic lze zvládnout doma, a to v klidu na lůžku.

Základem léčby doma je:

  • snižování teploty
  • mírnění otoků obklady na zduřelou bolestivou příušní žlázu
  • dostatečný přísun tekutin

Teplota by měla klesnout za 2-3 dny, otoky se vstřebají zhruba do 10 dnů. Jestliže je postižena i slinivka břišní, tak se musí dodržovat i příslušná dietní opatření.

Komplikovaný průběh příušnic vyžaduje hospitalizaci pacienta v nemocnici, léčbu kortikoidy, klid na lůžku.

Obecně platí, že vzhledem k bolestem spojeným s otevíráním úst, je dobré podávat kašovitá jídla a pít slámkou nebo hadičkou. Vhodné je pít studené čaje a dodržovat ústní hygienu. V žádném případě se nedoporučují jídla kyselá, tučná a cukr.

Prevence proti onemocnění příušnicemi


Nejúčinnější prevencí proti příušnicím je očkování. To se provádí kombinovanou vakcínou proti spalničkám a zarděnkám, tzv. triple vakcína. První dávka se podává v 15. měsíci. Na ní potom navazuje druhá dávka ve 21. - 25. měsíci, zhruba tedy 6-10 měsíců po první vakcíně. Imunita potom zůstává celoživotní. V době očkování musí být dítě zcela zdravé a nesmí mít oslabený imunitní systém. Do týdne od očkování se u dítěte může objevit zvýšená teplota, rýma a vyrážka.




dětský bazárek