Hodnotit / sdílet na:

Spála

Název onemocnění je odvozen od typického příznaku, tzv. spálové vyrážky.

Rozlišujeme dva typy spály (oba mají společného původce, bakterie Streptococcus pyogenes):


Spála


Toto infekční onemocnění způsobuje streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes).

Přenáší se kapénkovou infekcí, bakterie vniká do těla přes trávicí ústrojí nebo otevřenou ránu. Streptokok může přežívat také například i v prádle, prachu a na různých předmětech, a to po dobu několika měsíců.

Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo tzv. nosič (ten sám nemá žádné příznaky). Klasické příznaky angíny se u spály nemusí vyskytnout, pokud ano, tak až po výsevu vyrážky.

Přenos z člověka na člověka se děje kapénkovou cestou (kašlem, kýcháním), cestou trávicího ústrojí (použitím znečištěného nádobí). V případě již zmíněné ranné spály je místem vstupu porušená pokožka (rána), odtud její název.

Spála postihuje obvykle děti ve věku od 4 do 12 let, rizikovým obdobím je jaro a zima. Onemocnění mladších nebo starších jedinců se nevylučuje, ale bývá méně časté. U kojenců do 5 měsíců se nevyskytuje vůbec.

Očkování proti tomuto onemocnění není možné, neboť existuje velké množství toxinů a očkovací látka by musela zahrnovat všechny tyto kmeny, což zatím není možné. Člověk, který již spálu prodělal, je imunní pouze vůči tomuto jednomu toxinu, jiný typ může u něho spálu vyvolat znovu. Jednou z prevencí je časté mytí rukou.

Inkubační doba spály je cca 1-5 dní (5 dní se uvádí u spály přenesené z rány). Pokud bakterie vstoupila do těla ústy, pak po krátké inkubační době (jeden až pět dnů) se objevují příznaky angíny, rozvíjející se velmi rychle.

Po zahájení léčby je pacient nakažlivý cca 1-2 dny. Pokud se ale jedná o nosiče, pak je tato doba poměrně dlouhá.

Hlavní příznaky onemocnění


  • horečka, zimnice
  • povlak na čepech mandlí, bolestivé polykání
  • drobné skvrnky na patře v ústech
  • zvětšené, bolestivé uzliny na krku
  • bolest hlavy
  • bolest břicha
  • zvracení
  • lesklé oči

Spálová vyrážka má obvykle podobu světle červených teček, ale může se projevit pouze jako zdrsnění pokožky patrné na dotek (bez zbarvení). Vyrážka po tlaku na kůži ztrácí své zabarvení. Pacient si může stěžovat na svědění, být neklidný a škrábat se.

Vyrážka se objevuje nejprve v podbřišku, dále na hrudníku a z těchto lokalit se šíří na další místa (vnitřní strany stehen, podpaží, loketní jamky). Kolem nehtů a na ušních lalůčcích mohou být patrné bledé pupeny.

Vyrážka ustupuje asi po 4 dnech. Kůže po vyrážce rohovatí a olupuje se. Míra olupování závisí na závažnosti průběhu spály.

Léčba onemocnění spálou


Lékař diagnózu stanovuje podle typických příznaků, odebírá výtěrem z krku vzorek na mikrobiologické vyšetření. Vzhledem k tomu, že jeho výsledek není k dispozici okamžitě, může lékař také orientačně stanovit přítomnost streptokoka pomocí testovací sady přímo v ordinaci.

Pacient musí být okamžitě vyřazen z kolektivu. Jedná-li se o kolektiv předškolních dětí, pak by měly být po dobu osmi následujících dnů sledovány dětským lékařem. Osobám, se kterými byl nemocný v kontaktu, je odebrán výtěr a vyšetřen na přítomnost streptokoka. Pokud je vyšetření pozitivní, musejí se i tyto osoby podrobit léčbě antibiotiky.

Léčba antibiotiky přináší výsledky během 2-3 dnů. Ve většině případů je možné nechat nemocného v domácí léčbě. Při těžších formách spály je pacient hospitalizován v nemocnici a antibiotikum je podáváno injekční cestou. Při včasném zahájení léčby nebývají komplikace. Občas se však stává, že se zánět šíří do nosních dutin, středouší, kostí, atd.

Teplota se sráží běžnými léky na horečku, je možné i aplikovat studené zábaly. Na vyrážku je předepisován úlevový lék, bolest v krku lze zmírnit kloktadly. Minimálně jeden týden je potřeba dodržovat klid na lůžku s dostatkem tekutin. Může se objevit nechuť k jídlu, kterou je třeba respektovat.

V prvních dnech, kdy je největší pravděpodobnost další nákazy, je třeba omezit kontakt nemocného s ostatními členy domácnosti, často měnit ložní povlečení, ručníky, prádlo,... Také nádobí, které použil nemocný, musí být důkladně hygienicky ošetřeno.

Po ukončení léčby se obvykle vyšetřuje moč, zda nedošlo k zánětu ledvin a dělají se kontrolní odběry krve.

Nejen spálu, ale i streptokokovou angínu je nutné vždy důkladně léčit a doléčit, jinak může dojít k vážným komplikacím.

Při neléčené streptokokové nemoci vzniká:


  • poškození srdečního svalu a chlopní
  • poškození kloubů
  • porucha nervového systému



Dětská výživa