Hodnotit / sdílet na:

Spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které způsobuje virus patřící do skupiny tzv. paramyxovirů. Spalničky postihují převážně děti ve věku 4 až 5 let. K infekci dochází kapénkovou nákazou nebo tělesným kontaktem s nemocným.

Spalničky nejsou samy o sobě tak závažné, problémy působí hlavně nebezpečné komplikace, které se s tímto onemocněním často pojí.

Jedná se především o komplikace v podobě:

  • zápalu plic
  • zánětu středního ucha
  • zánětu mozku

Po prodělané nákaze zůstává člověku doživotní imunita.

Charakteristické projevy spalniček


Infekce spalniček se projeví přibližně deset dní ode dne, kdy jste se nakazili. Inkubační doba spalniček je 10-14 dní. Nemocný je však nakažlivý pro své okolí až 7 dní před výskytem vyrážky a až 5 dní po objevení prvních příznaků vyrážky.

Spalničky mají dvě rozdílně se projevující stadia:

  • První fáze se projeví zvýšenou teplotou, a to okolo 38-39 stupňů Celsia. Dále je provází rýma, suchý a dráždivý kašel, bolesti v krku. Uvnitř dutiny ústní se objeví malé bílé skvrnky nebo pupínky. Nakažený člověk má zarudlé oči, které nepříjemně slzí a pálí ho, jsou citlivé na světlo. Toto stadium trvá přibližně 3-4 dny.
  • Druhá fáze nemoci je charakteristická vysokou horečkou, mnohdy převyšující 40 stupňů Celsia. Nemocný je stále velice citlivý na světlo. Po těle se objeví typická vyrážka, a to ve formě malých skvrn, které postupně ztmavnou. Vyrážka u spalniček nejdříve začíná v obličeji, za ušima a až následně napadá celé tělo včetně končetin. Vyrážka má červenou až červenohnědou barvu, její velikost se pohybuje okolo 3 až 7 milimetrů. Vyrážka mizí zhruba po týdnu od objevení.

Komplikace a léčba spalniček


Cílem léčby spalniček je především ulevení od příznaků nemoci. V podstatě na spalničky neexistuje žádný lék, který by působil přímo proti původci onemocnění. Hlavním úkolem léků na spalničky je podpořit imunitní systém nemocného.

Nekomplikovaný průběh spalniček lze zvládnout doma, a to v klidu na lůžku. V průběhu léčby je potřeba neustále kontrolovat a snižovat teplotu. Na horečku lze používat běžné léky proti horečce, v případě že by horečka neklesla, je nutné přistoupit k zábalům a chladit tělo omýváním. Jestliže i v tomto případě nedojde ke snížení teploty, ta se drží okolo 40 stupňů, musí dojít k okamžité hospitalizaci nemocného. Projevy zánětu spojivek se dají léčit očními kapkami nebo pravidelným omýváním mokrou vatou. Rýma, nosními kapkami. Neustále je potřeba dbát na dostatečný přísun tekutin.

Mezi komplikace spalniček patří zápal plic, zánět středního ucha a zánět mozku, který může dokonce skončit nervovou obrnou, poruchou funkce mozku či smrtí.

Prevence spalniček


Nejúčinnější prevencí spalniček je plošné očkování. To se provádí kombinovanou vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, tzv. triple vakcína. První dávka se podává v 15. měsíci. Na ní navazuje druhá dávka ve 21. - 25. měsíci života, zhruba tedy 6 -10 měsíců od první vakcíny. Vakcína je tvořena oslabenými viry spalniček. V případě, že i přes očkování dojde k nákaze dítěte spalničkami, zabraňuje vakcína rozvoji nemoci v plné síle a zmírňuje její projevy. Očkování proti spalničkám je povinné, proto je velice nepravděpodobné, že by se dítě nakazilo. V době očkování musí být dítě zcela zdravé a nesmí mít oslabenou imunitu. V některých případech se stává, že se po očkování u dítěte objeví zvýšená teplota, kašel nebo mírná vyrážka.

I přesto, že díky vakcíně a moderním lékům v současnosti spalničky nepředstavují tak závažné onemocnění jako kdysi, nelze je brát na lehkou váhu.